SEZONA 2002 - 2003

02-03 V jubilejní desáté sezoně samostatné české ligy se na trůn vrátil nejúspěšnější klub – Sparta Praha, která vládla po roční odmlce.


Nový kouč Jozef Jarabinský sice už nemohl počítat s brankářem Petrem Čechem, zato přivítal v letní přípravě v kádru zvučnou posilu Karla Poborského, jenž ohlásil návrat do ligy po šesti letech.

Stal se její největší hvězdou a tahounem podzimního suveréna. Letenští poprvé prohráli až ve 14. kole, kdy doma nečekaně podlehli Zlínu.

V čele tabulky strávili se čtyřbodovým náskokem celou zimu. Jarabinský přesto dostal výpověď a na jeho místo dosedl Jiří Kotrba. Ten vystřídal za sezonu tři štace. Začal v Příbrami, pak se přesunul do Olomouce a jaro prožil ve Spartě, kterou dotáhl k prvenství.

V zimě však přišel o Jiřího Novotného, Jiřího Jarošíka a Pavla Mareše, kteří zamířili do Ruska, a první příčku uhájil jen tak tak – o jediný bod před druhou Slavií.

Jednou dokonce Sparta vyhrála kontumačně. To když během zápasu na Bohemians za stavu 2:1 pro hosty vtrhl na hřiště opilý výtržník a inzultoval asistenta rozhodčího. Bohemians se však proti trestu odvolali a závěr ligy byl tak dost nepřehledný.

I proto byl dojem ze sparťanského kralování poněkud rozpačitý.

Smíšené pocity netajil ani Poborský. „Cíle byly dva, my jsme splnili jen jeden, podle mě ten jednodušší. Víme, co máme zlepšovat,“ narážel na neúspěchy v evropských pohárech.

Mistrovský Liberec se po letních odchodech hlavních opor (Václav Koloušek, Jiří Štajner) musel spokojit až se čtvrtou příčkou. Na mistra nabral patnáctibodové manko.Událost sezóny. Víte, že..
Poprvé v historii české ligy nebyla pokořena magická hranice jednoho miliónu diváků. Do hledišť prvoligových stadiónů přišlo jen 935 927 fanoušků a průměr tak poprvé klesl pod čtyři tisícovky na zápas. Na úbytku se podepsalo několik faktorů. Z ligy zmizely fotbalové bašty, které v předchozích sezonách rapidně zvyšovaly návštěvnost (především Opava a Drnovice) a projevilo se také stěhování Brna ze stadiónu Za Lužánkami do nového domova na Srbské ulici, kde divácký zájem postupně opadl. Třiceti- až čtyřicetitisícové návštěvy byly minulostí. Také obě pražská »S« se potýkala s odlivem příznivců. Slávisté kvůli azylu na nehostinném Strahově a sparťané zase z důvodu nepříliš atraktivního herního projevu. Přesto se nejvíc chodilo právě na Letnou: v průměru sem pokaždé zavítalo přes 6000 diváků. Venku táhla Sparta ještě víc. Dalšími příčinami, proč ochozy zely prázdnotou, byly i početné odchody kvalitních hráčů do ciziny a rostoucí boom přímých televizních přenosů ze špičkových zahraničních ligových soutěží.
…4. kolo bylo kvůli ničivým srpnovým povodním odloženo? Dohrávalo se až koncem listopadu. Ve šlágru kola vyhrála Sparta v Liberci 2:1.
…nový teplický kouč František Straka vytáhl tým během 11 kol z 15. místa na 3. příčku? Během této série měl bilanci 9-1-1. Připsal si i výhru nad Spartou.
…v zápase I. ligy se poprvé objevila žena? Asistentka rozhodčího Dagmar Damková si premiéru odbyla v utkání Jablonec – Brno (4:1).

Fotogalerie

  • 02-03
  • 02-03
  • 02-03
  • 02-03
  • 02-03

Ideální sestava mistra

Blažek Grygera, Novotný, Hübschman, Petráš Sionko, Poborský, Zelenka, Jarošík, Michalík Pospíšil

Pořadí střelců

Jiří Kowalík 16 gólů
1. FC Slovácko
Václav Svěrkoš14 gólů
FC Baník Ostrava
Aleš Pikl11 gólů
FK Viktoria Žižkov

Číslo sezony 3

Sparta v domácím prostředí inkasovala za celou sezonu jen tři branky, což je historický rekord české ligy. Na Letné dokázaly skórovat pouze Blšany, Olomouc a Zlín, který tam jako jediný vyhrál. Sparťané tak před vlastním publikem obdrželi gól v průměru jednou za 450 minut hry. Přesto zde poztráceli devět bodů a titul paradoxně získali spíš díky výsledkům na hřištích soupeřů.

Diváci

Celková návštěvnost 935 927
Průměrná návštěvnost 3 899
Rekordní návštěva 18 228
Sparta – Slavia 2:0

Výrok

„Jsme jako trabant, který jede sto šedesát."
Viktoria Žižkov i s úzkým kádrem obsadila podruhé za sebou lichotivé třetí místo a postoupila do Poháru UEFA, což potěšilo oporu záložní formace Jiřího Saboua.

Komletní statistiky ročníku zde