SEZONA 2003 - 2004

03-04 Baník Ostrava ukončil třiadvacetileté čekání na mistrovský pohár a dobyl svůj celkově čtvrtý ligový titul.


Poprvé v dějinách samostatné české nejvyšší soutěže se tak trofej stěhovala do východní části republiky.

Trenér František Komňacký převzal od Ericha Cviertny dobře poskládaný tým, který skončil v předchozí sezoně na slibném pátém místě.

Přišel však o kanonýra Václava Svěrkoše, jenž zamířil do Německa. Za něj ovšem získal Marka Heinze a ukázalo se, že měl při výběru klíčového útočníka šťastnou ruku.

Heinz nastřílel 19 branek a stal se králem střelců. Zdatně mu sekundoval desetigólový Miroslav Matušovič. Oba těžili z práce dvorního nahrávače Martina Čížka, autora 12 asistencí.

Baník tak dokázal to, co absolutně nikdo nečekal. Využil slabší formy obhájce ze Sparty i dalších aspirantů na prvenství a hned od začátku nadechl k velké sérii. V úvodních 18 kolech nepoznal přemožitele a vedl už o devět bodů.

Úchvatná šňůra lákala do hlediště Bazalů i osmnáctitisícové návštěvy. Pak ale lídr začal ztrácet a jeho pronásledovatelé bodový rozdíl snížili. Z první příčky už ho však nesesadili.

Definitivní verdikt padl ve 28. kole v Olomouci, která patřila mezi hlavní konkurenty Ostravy. Hosté vyhráli 1:0 a mohli slavit.

Majitel klubu Daniel Vacek, bývalý český tenisový reprezentant, tak investoval dobře a v pravý čas. „Podařilo se nám dát dohromady vynikající mužstvo, které drželo úžasně pohromadě. Měli jsme nejvyrovnanější výkonnost z celé ligy,“ poznamenal Vacek.Událost sezóny. Víte, že..
Sparta opět v průběhu sezony měnila trenéra a dodržela nepsané pravidlo z předchozích let. Tentokrát dostal výpověď Jiří Kotrba, jemuž nebylo nic platné, že v Lize mistrů jeho tým proklouzl z těžké skupiny až do osmifinále, kde potrápil AC Milán. V domácí nejvyšší soutěži se totiž na rozdíl od suverénního Baníku potýkal s kolísavou formou, a když ve 23. kole prohrál na hřišti Synotu, ocitla se v ohrožení i druhá příčka zajišťující účast v Champions League. Přitom v týmu byly posily jako Jiří Štajner, Radoslav Kováč nebo Igor Gluščevič. Na závěrečných sedm kol tak šéf klubu Vlastimil Košťál zlanařil z Teplic bývalého hráče Sparty Františka Straku, který se předvedl jako správný motivátor. „Chci probudit spící Růženky,“ naplánoval si Straka. Povedlo se mu to perfektně. Letenští získali 19 bodů z 21 možných a vyhráli dokonce i na trávníku v té době již jistého mistra z Ostravy. Díky tomu se prodrali se na kýženou stříbrnou pozici a navíc vyhráli Pohár ČMFS. Strakova krátká mise tak byla nadmíru úspěšná.
…uherskohradišťský Synot se v říjnu 2003 přestěhoval na nový Městský stadión s kapacitou 8000 diváků? V ligové premiéře tam zdolal Olomouc 3:2.
…Viktoria Žižkov vůbec poprvé v historii samostatné české ligy sestoupila? V předcházejících dvou sezonách přitom vždy skončila na bronzovém stupínku.
…sparťanský gólman David Bičík si odbyl debut v derby na Slavii? Ve 44. minutě nahradil vyloučeného Petra Koubu a vychytal vítězství 2:0.

Fotogalerie

  • 03-04
  • 03-04
  • 03-04
  • 03-04
  • 03-04

Ideální sestava mistra

Laštůvka Pospěch, Bolf, Besta, Drozd Látal, Bystroň, Mario Lička, Čížek Heinz, Matušovič

Pořadí střelců

Marek Heinz 19 gólů
FC Baník Ostrava
Ľubomír Reiter 15 gólů
SK Sigma Olomouc
David Lafata 14 gólů
SK České Budějovice

Číslo sezony 51

Historicky nejnižší návštěva na prvoligovém fotbale se sešla na zápase Blšany – Jablonec. Hrálo se v Příbrami, protože blšanský stadión tehdy nesplňoval licenční podmínky české ligy. V ochozech bylo pouhých 51 diváků. Blšany přesto v tomto »domácím« prostředí zvítězily 3:1 a také díky tomu se nakonec v nejvyšší soutěži zachránily.

Diváci

Celková návštěvnost 1 158 523
Průměrná návštěvnost 4 827
Rekordní návštěva 20 032
Sparta – Ostrava 1:1

Výrok

„Myslím, že lepší roky mám před sebou. Tedy v trénování, v tom ostatním už mám po sezoně."
Trenéra mistrů republiky Františka Komňackého zastihl boj o titul v dobré náladě. Ve svých 52 letech hleděl do budoucna s optimismem.

Komletní statistiky ročníku zde