SEZONA 2006 - 2007

06-07 Poprvé od roku 1989 získala Sparta double. Opět u toho byl Michal Bílek. Tehdy jako hráč, nyní jako trenér.


Zatímco koncem 80. let, kdy byl zvolen Fotbalistou roku, neměla Sparta konkurenci, tentokrát vedla k triumfu v lize i v poháru trnitá cesta.

Sezonu na Letné zahájil Stanislav Griga. Dlouho však nevydržel. V prvních pěti kolech jeho svěřenci třikrát vyšli střelecky naprázdno a zdolali pouze slabou Příbram. Po debaklu 0:3 v Mladé Boleslavi Grigovo působení na lavičce skončilo.

Spolu s Bílkem se v roli asistenta trenéra vrátila klubová legenda Horst Siegl, jenž musel ze dne na den ukončit hráčskou kariéru v Mostě. Přišly také hráčské posily Pavel Horváth a Jan Rezek. Impuls měl okamžitý účinek. Letenští až do konce podzimu neprohráli a přezimovali na první příčce. V zimní pauze byl ještě navíc získán Marek Kulič, jenž se brzy chytil.

Jenže vstup do ligového jara byl hrůzostrašný. Sparťané doma podlehli Jablonci 0:3 a utrpěli nejvyšší domácí prohru za posledních 32 let. Ve Zlíně se mizérie opakovala, na Letné létaly pokuty a nastal přísnější režim.

Vyplatilo se: Sparta zvládla derby se Slavií a v závěrečných sedmi kolech nepoznala přemožitele. Titul stvrdila v posledním kole ve velké euforii. Doma rozstřílela Most 5:0 a bezmála 20 tisíc diváků vědělo, že čtyřbodový odstup od Slavie zůstane zachován.

„Zlomem bylo derby, které jsme odehráli fantasticky. Nakopli jsme to a až dokonce jsme jeli na vítězné notě,“ pochvaloval si Bílek, jehož celek si ještě předtím ve finále Poháru ČMFS poradil s Jabloncem.Událost sezóny. Víte, že..
Liberec se z mistrovské kocoviny v sezoně 2002/2003 vůbec nepoučil. Počínal si úplně stejně: zbavil se největších opor, nedokázal je plnohodnotně nahradit a přitom vedení vyvíjelo tlak na to, aby se úspěšné výsledky opakovaly. Tentokrát kádr postupně opustili záložník Martin Abraham, brankář Marek Čech, kapitán Tomáš Zápotočný a útočníci Jan Holenda a Zbyněk Pospěch. Průvan v kádru dlouho neměl na výkonnost negativní vliv. Obhájce prvenství odešel poprvé poražen až v 10. kole a neustále se držel v popředí tabulky, vesměs na druhém či třetím místě. Místy dokonce vedl. V závěru jara však už mužstvu zdecimovanému odchody a zraněními důležitých hráčů došel dech, i když stále bojovalo o opětovný zisk ligového primátu. V posledním kole ovšem Slovan utrpěl jednu z nejtěžších porážek v historii. V Mladé Boleslavi prohrál 0:4 a spadl až na 4. místo. Měl sice stejný bodový zisk jako druhá Slavia a třetí Mladá Boleslav, ale doplatil na horší vzájemnou bilanci. Zůstal tedy bez evropských pohárů a trenér Vítězslav Lavička brzy poté ve funkci skončil.
…Liberec poprvé inkasoval až v 8. kole v Jablonci, a to ještě z pokutového kopu? Do té doby udržel sérii neprůstřelnosti trvající 719 minut.
…českobudějovický Karel Poborský se rozloučil s aktivní kariérou? Poslední zápas odehrál symbolicky proti Slavii, s níž v roce 1996 dobyl titul.
…Slavia po letech nesplněných slibů konečně začala stavět nový stadión v Edenu? Do čela investora se postavil bývalý klubový šéf Vladimír Leška.

Fotogalerie

  • 06-07
  • 06-07
  • 06-07
  • 06-07
  • 06-07
  • 06-07

Ideální sestava mistra

Blažek Pospěch, Řepka, Kadlec, Zabavník Kolář, Kisel, Horváth, Matušovič Došek, Kulič

Pořadí střelců

Luboš Pecka 16 gólů
FK Mladá Boleslav
David Střihavka 13 gólů
FC Baník Ostrava
Edin Džeko13 gólů
FK Teplice

Číslo sezony 176

Sedmatřicetiletý Horst Siegl svůj střelecký účet v nejvyšší soutěži uzavřel na 176 gólech. Ten poslední zaznamenal v barvách Mostu v utkání 5. kola v Teplicích, kde zařídil remízu 2:2. Druhý den už hlásil jako nový asistent trenéra na Spartě, kde se mu v kariéře dařilo nejvíc. V historické tabulce kanonýrů v první lize mu patří 5. příčka.

Diváci

Celková návštěvnost 1 173 869
Průměrná návštěvnost 4 891
Rekordní návštěva 20 565
Sparta – Slavia 1:0

Výrok

„Když jsem přišel, nikdo se ani neusmál."
Ani novému trenérovi Sigmy Olomouc Vlastimilu Petrželovi nebylo do smíchu. Trápící se mužstvo příliš nepozvedl. Hanáci skončili až na 14. místě, což bylo jejich nejhorší umístění v české lize, a jen tak tak se zachránili.

Komletní statistiky ročníku zde