SEZONA 2010 - 2011

10-11 100. výročí založení oslavila Viktoria Plzeň ve velkém stylu – ziskem prvního titulu v dějinách klubu. Vyvrcholila tím úvodní etapa projektu Pavla Vrby, jenž usedl na lavičku Západočechů na podzim 2008.


Kouč, který kdysi dělal asistenta Františkovi Komňackému v mistrovském Baníku, podložil výsledky atraktivní útočnou hrou. Jeho svěřenci nastříleli o 16 branek více než druhá Sparta. Ironií osudu bylo, že největší opory přišly do Plzně právě z Letné, kde se jich rádi, i když trochu lehkovážně zbavili: špílmachr a kapitán Pavel Horváth, slídil s čichem na góly Daniel Kolář či rychlý drzoun Jan Rezek.

Plzeň triumfovala především díky raketovému nástupu. V prvních 12 kolech neodešla poražena a vybudovala si dvanáctibodový náskok. Sparta se však do boje o primát vrátila a na jaře dlouho Plzni statečně vzdorovala.

V posledních osmi kolech sedmkrát vyhrála a celkově uhrála 68 bodů, což by jindy bohatě stačilo na titul. Tentokrát to bylo málo. Viktoria v předposledním kole porazila Ostravu 3:1 a mohla slavit. První příčku nakonec uhájila o jediný bod – nashromáždila jich 69, což byl nejvyšší zisk od roku 2000.

I to dokumentuje, o jak výjimečný ročník se jednalo. Rozhodlo mimo jiné i to, že Vrba se kromě metodických a taktických znalostí ukázal také jako zdatný psycholog. Spolu se šprýmařem Horváthem byl neustálým zdrojem dobré nálady a v kabině dokázal vždy navodit patřičnou atmosféru. „Slíbil jsem hráčům, že když vyhrajeme titul, mohou mě ostříhat dohola,“ nadhodil v průběhu jarní části. Koncem května musel slib splnit.Událost sezóny. Víte, že..
Žádný strom neroste do nebe. O tom se přesvědčili ve Slavii, která zažila další úpadek. Po téměř 20 letech byla bez evropských pohárů a zabředla do vážných ekonomických problémů. V průběhu soutěže přišel radikální řez. Nejprve se poroučel trenér Karel Jarolím a po něm v rámci úsporných opatření následovalo i další propouštění. Nový kouč Michal Petrouš si téměř nemohl dovolit posily, naopak přicházel o jednoho kvalitního hráče za druhým. »Sešívaní« přezimovali na ostudném 14. místě a dokonce jim hrozil první sestup od roku 1963. Na jaře se sice zvedli a dotáhli to až na 9. příčku, ale za oponou se krize dál prohlubovala. Slavia měla takové dluhy, že málem zkrachovala. Poté, co nedostala prvoligovou licenci na další sezonu, propukly bouřlivé protesty fanoušků. Největší výtržnosti provázely pohárové semifinále s Olomoucí, které muselo být kvůli vniknutí diváků na hřiště a demolování stadiónu předčasně ukončeno. Nakonec se jeden z nejslavnějších českých klubů podařilo zachránit prodejem do rukou firmy Natland a bývalého ministra dopravy Aleše Řebíčka.
…za celou sezonu padlo rekordních 634 gólů a brankový průměr se vyšplhal na 2,64 na zápas? Hned třikrát se zrodil výsledek 7:0, jednou dokonce 6:2.
…Brno poprvé po 20 letech sestoupilo do II. ligy? Klub ze slavné fotbalové bašty naposledy vypadl v roce 1991, o rok později se mezi elitu zase vrátil.
…příbramský Dominik Mašek se stal nejmladším hráčem v historii soutěže? Proti Ostravě nastoupil ve věku 15 let a 322 dní. Přispěl k výhře 2:0.

Fotogalerie

  • 10-11
  • 10-11
  • 10-11
  • 10-11
  • 10-11

Ideální sestava mistra

Pavlík Rajtoral, Bystroň, Navrátil, Limberský Petržela, Jiráček, Horváth, Kolář, Rezek Bakoš

Pořadí střelců

David Lafata 19 gólů
FK Baumit Jablonec
Tomáš Pekhart18 gólů
FK Baumit Jablonec/AC Sparta Praha
Léonard Kweuke 13 gólů
AC Sparta Praha

Číslo sezony 33

Nejdelší série neporazitelnosti v dějinách české ligy skončila hned v 1. kole nového ročníku. Mistrovská Sparta podlehla na hřišti nováčka z Hradce Králové 1:2 a po 33 zápasech bez prohry v řadě našla přemožitele. Během šňůry, která trvala rok a čtvrt, Letenští devatenáctkrát vyhráli a čtrnáctkrát remizovali při impozantním skóre 49:16.

Diváci

Celková návštěvnost 1 073 690
Průměrná návštěvnost 4 473
Rekordní návštěva 18 873
Sparta – Slavia 2:0

Výrok

„Proč není Pavel Horváth v reprezentaci? Nemáme na něj trenýrky."
Kouč národního týmu Michal Bílek žertem vysvětlil, že nejlepšího hráče v lize nepovolá, protože na mezinárodní fotbal už v 35 letech pohybově nestačí.

Komletní statistiky ročníku zde