SEZONA 1994 - 1995

94-95 Sparťané obhájili prvenství ve strhující sezoně plné překvapivých zvratů a největšího nepřítele Slavii odsunuli znovu jen na druhou příčku.


V průběhu soutěže za ní přitom zaostávali už o devět bodů.

K titulu je dotlačili čtyři různí trenéři. Ročník zahájil Karol Dobiaš. Po dvou kolech byl však odvolán. Přitom v tu chvíli měl jeho tým plný počet bodů a skóre 6:0. Štafetu převzal dosavadní asistent Vladimír Borovička, ale ten dosáhl jen dvou vítězství a vydržel všehovšudy sedm kol.

Prezident klubu Petr Mach pak rozjel velkou partii. Obratným zákulisním tahem na poslední chvíli vyfoukl konkurenční Viktorii Žižkov mladého královéhradeckého útočníka Vratislava Lokvence, jenž vytvořil s Horstem Sieglem údernou dvojici.

„Je to obrovský talent,“ řekl o něm legendární kouč Václav Ježek. Mach také zalovil v zahraničních trenérských vodách a angažoval Němce Jürgena Sundermanna, jenž během deseti kol vytáhl Spartu z pátého místa na druhé a odstup od čela tabulky snížil ze sedmi bodů na pět.

Přesto dostal výpověď a ve zdrcujícím spurtu pokračoval Jozef Jarabinský. Pod jeho vedením už Letenští ani jednou neprohráli a kolo před koncem získali mistrovskou definitivu.

O osudu boje o titul rozhodla jarní bilance: zatímco Sparta vybojovala po zimní pauze neuvěřitelných 43 bodů z 45 možných (ztratila pouze při remíze 1:1 s Chebem), slávisté po vydařeném podzimu ztratili nit a připsali si už jen 30 bodů.

Během tří měsíců se tak sedmibodový náskok na Spartu proměnil pro svěřence Miroslava Beránka v šestibodové manko.Událost sezóny. Víte, že..
Katalyzátorem boje o první příčku se stal Jozef Chovanec. Na začátku sezony hráč, posléze hrající asistent. Následně ukončil aktivní kariéru a stal se manažerem Sparty. Začátkem dubna však Letenským chybělo několik obránců a nový kouč Jozef Jarabinský potřeboval před derby na Slavii něčím překvapit. Proto se odhodlal k nečekanému kroku. Chovance po půl roce povolal z fotbalového důchodu a postavil jej rovnou do základní sestavy. I když měl pětatřicetiletý veterán nějaký ten kilogram nadváhy a v soubojích s rychlými slávisty občas nestíhal, psychologická zbraň zabrala naprosto dokonale. Obrana řízená staronovým dirigentem udržela čisté konto a v závěru se dostala i k útočení. Domácí totiž dohrávali bez vyloučeného Jana Suchopárka, který urazil rozhodčího. V poslední minutě využil přesilovku Pavel Nedvěd a dal svůj nejdůležitější gól za Spartu. „Trefil to fantasticky,“ uznal brankář sešívaných Jan Stejskal. Jeho tým se ze šoku nevzpamatoval a v závěru soutěže odpadl. Zato rozjetou Spartu v cestě na vrchol už nic nezastavilo.
…Sparta otevřela v září 1994 zrekonstruovaný stadión na Letné? Při premiéře přišlo na derby se Slavií 16 380 diváků. Zápas skončil 0:0.
…žižkovský Tomáš Krejčík byl nejlepším náhradníkem? Od začátku nastoupil jen šestkrát, dvacetkrát střídal. Přesto dal deset gólů včetně jednoho hattricku.
…Bohemians poprvé po více než 20 letech nepřetržitého účinkování v nejvyšší soutěži spadli do II. ligy? Mistr republiky z roku 1983 tím završil období krize.

Fotogalerie

  • 94-95
  • 94-95
  • 94-95
  • 94-95
  • 94-95

Ideální sestava mistra

Kouba Horňák, Chovanec, Novotný Nedvěd, Svoboda, Budka, Frýdek, Vonášek Siegl, Lokvenc

Pořadí střelců

Radek Drulák15 gólů
FC Petra Drnovice
Igor Klejch13 gólů
FC Svit Zlín
Josef Obajdin10 gólů
FC Slovan WSK Liberec

Číslo sezony 14

Nováček z Benešova začal pod vedením kouče Jaroslava Hřebíka velmi nadějně. Na úvod zdolal České Budějovice a po čtyřech kolech byl sedmý. Pak začal jeho strmý pád zaviněný finančními problémy majitele Miroslava Švarce. Od 17. kola neuhrál ani bod. Nevídaná šňůra 14 porážek v řadě vyústila v sestup. Hřebík už u toho nebyl, na jaře ho na lavičce vystřídal Jiří Novák.

Diváci

Celková návštěvnost 1 380 060
Průměrná návštěvnost 5750
Rekordní návštěva 34 770
Brno – Slavia 1:2

Výrok

„Honzo, Honzo, Honzo, pojďte k nám!"
Reportér TV Nova Václav Tittelbach v legendárním rozhovoru se sparťanem Janem Kollerem, který po minutě a půl pobytu na hřišti rozhodl derby na Bohemians. Byl to jeho první ligový gól v životě.

Komletní statistiky ročníku zde