SEZONA 1996 - 1997

96-97 Pražská Sparta povstala z popela jako bájný pták Fénix a po roční odmlce se znovu ujala žezla. Podařilo se jí to způsobem, jaký už jen asi těžko někdo zopakuje: z posledního místa se dostala až na první!


Nový majitel klubu AC Sparta Praha, Východoslovenské železárny Košice, sice přišel na Letnou s honosným sloganem »Kopněte si do nás, jsme z oceli«, jenže na začátku sezony byla Železná Sparta spíš hodně rezavá.

Stamiliónové dluhy z minulého ročníku se sice povedlo smazat, ale na hřišti se týmu, z něhož odešel tahoun Pavel Nedvěd, vůbec nedařilo.

Po sedmi kolech bez jediné výhry se ocitl na 16. příčce a hrozilo mu, že poprvé po více než dvou desetiletích sestoupí.

Černou šňůru odnesl trenér Vlastimil Petržela. Z manažerské kanceláře znovu sestoupil Jozef Chovanec, tentokrát ne až na hřiště, nýbrž na lavičku.

V 8. kole sparťané zdolali Hradec Králové 1:0 a odrazili se k nevídané jízdě. Až do konce ligy ani jednou neprohráli a ztratili pouze osm bodů za remízy.

Nejvýznamnější přesuny se ovšem na Letné udály v zimní pauze. Nový manažer Ivan Horník přivábil po sedmi letech zpět klubovou legendu Ivana Haška a ulovil také nadějného ostravského záložníka Martina Čížka. Posílené mužstvo pak na jaře doslova smetlo mistrovskou Slavii, která přezimovala na první příčce.

Definitivně se rozhodlo v předposledním kole. Slávisté prohráli v Jablonci a jejich rivalové gólem z nastavení udolali Olomouc. Postaral se o to navrátilec z Kaiserslauternu Horst Siegl. „Za celou sezonu jsme si ten titul zasloužili,“ mínil král střelců.Událost sezóny. Víte, že..
Fotbalová horečka v Brně dostoupila absolutního vrcholu. Už v předchozích letech se na stadiónu Za Lužánkami mohli pochlubit návštěvami, které ostatní města jen tiše záviděla. To, co se v moravské metropoli dělo na podzim 1996, však předčilo všechna očekávání. Opravdové šílenství zachvátilo druhé největší město v zemi díky báječnému startu do soutěže. Tým Karla Večeři neztratil v úvodních čtyřech kolech ani bod a dlouho vedl tabulku. Pamětníci už pomalu začali připomínat úspěšný celek z roku 1978. V 8. kole přijela do Brna mistrovská Slavia a na tribunách se sešlo neuvěřitelných 44 120 diváků, což je rekord, který asi ještě dlouho nebude překonán. Zápas skončil remízou 1:1 a nastartoval brněnský pád. Hlad po fotbale pak v Brně trochu ochabl. I tak si Za Lužánkami udrželi průměr více než 21 tisíc diváků na zápas a za celou sezonu zde ani jednou neprohráli. Na konci ročníku z toho byla lichotivá čtvrtá příčka, tedy druhé nejlepší umístění v dějinách samostatné české nejvyšší soutěže, a právo startu v Poháru UEFA.
…drnovický Radek Drulák znovu patřil k nejlepším střelcům, i když odehrál jen polovinu sezony? V zimě odešel do rakouského Lince.
…zápas Bohemians – Jablonec byl ukončen za stavu 1:0? Gólman hostů Zdeněk Jánoš byl zraněn dělbuchem. V opakovaném duelu vyhrál Jablonec 1:0.
…v duelu Č. Budějovice – Teplice (5:4) padl gólový rekord sezony? Tři hráči dali po dvou gólech: domácí Petr Hruška a tepličtí Pavel Verbíř a Petr Fousek.

Fotogalerie

  • 96-97
  • 96-97
  • 96-97
  • 96-97

Ideální sestava mistra

Čaloun Horňák, Novotný, Řepka, Votava Hašek, Z. Svoboda, Frýdek, Čížek Siegl, Lokvenc

Pořadí střelců

Horst Siegl 19 gólů
AC Sparta Praha
Karel Vácha 14 gólů
SK Slavia Praha
Radek Drulák13 gólů
FC Petra Drnovice

Číslo sezony 244 000 000

Obhájce titulu z Edenu zpeněžil vydařenou sezonu 1995/1996, která vyvrcholila úspěšným mistrovstvím Evropy v Anglii. Hvězdy Radka Bejbla, Karla Poborského, Jana Suchopárka a Vladimíra Šmicra prodal do zahraničí dohromady za téměř čtvrt miliardy korun. Na rozsáhlý výprodej však doplatil. Opory se nepodařilo nahradit a na »sešívané« tak zbylo jen druhé místo.

Diváci

Celková návštěvnost 1 710 045
Průměrná návštěvnost 7 125
Rekordní návštěva 44 120
Brno – Slavia 1:1

Výrok

„Všichni jsme se probudili ze sladkého snu. Náš tým začíná v podstatě znovu, jsme v roce jedna a první krok jsme pokazili."
Slávistický kouč František Cipro po debaklu 0:5 s Grasshoppers Curych, který de facto znamenal vyřazení v předkole Ligy mistrů.

Komletní statistiky ročníku zde